Warsztaty dziennikarskie w ramach projektu prowadzone są raz w miesiącu przez panią  Barbarę Szeligowską. Poniżej  przedstawiamy  jej artykuł

 

Kilkunastu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zdecydowało się na udział w warsztatach dziennikarskich, dotowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Niektórzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia – pracują w szkolnej gazetce „Byle do przerwy”.

Warsztaty mają im w tej pracy pomóc, dostarczyć materiału do przemyśleń, lepiej poznać się z kolegami.  Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w ostatnią sobotę.

Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z przykładami polskich czasopism. Obejrzeli tygodniki i dzienniki ogólnopolskie, a także prasę lokalną. Dowiedzieli się, jak pracują reporterzy w gazecie która wychodzi codziennie, a jaki rytm zajęć mają współpracownicy miesięczników. Mogli się również przekonać, jakim sprzętem posługuje się reporter radiowy, jak wygląda nagrywanie wypowiedzi, wgrywanie do montażu, sam montaż i efekt końcowy. Była to okazja do zwrócenia uwagi na dykcję i poprawną wymowę. Tematem rozmów był także podział administracyjny Polski, władze regionu, powiatu, gminy i Sokołowska.

Kolejne spotkanie odbywało się w terenie, aby stworzyć okazję do ćwiczeń z zajęć reporterskich. Doskonałym poligonem okazał się Ogólnopolski Festiwal Bałwanów, gdzie reporter ma możliwość do uchwycenia wielu efektownych ujęć, rozmów z uczestnikami, którzy przybyli na konkurs z różnych stron kraju, a także końcowej relacji z podaniem wyników rywalizacji.

Bardzo pracowita była sobota marcowa, bo warsztatowicze zostali poproszeni o opisanie, jak powinien ich zdaniem wyglądać warsztat pracy dziennikarza, a potem ustalenie, w jaki sposób dziennikarz może zdobywać informacje. Pomysłów było bardzo dużo, jedne bardziej trafione inne mniej. Mało atrakcyjne dla dziennikarza i odbiorców wydaje się czerpanie wiedzy o wydarzeniach z innych mediów, ale już „plotkarka z ławki” może być źródłem prawdziwych rewelacji. Pozytywny jest fakt, że uczniowie doskonale wiedzieli, że każdą zdobytą z niepewnego źródła informację należy obowiązkowo sprawdzić. Młodzież zaprezentowała również swoje materiały do kolejnego numeru gazetki – okazały się ciekawe, urozmaicone i prawie nie wymagały poprawek.

Przed uczniami jeszcze trzy dziennikarskie soboty, ostatnia nastąpi w czerwcu, czyli już podczas wakacji. Parę dziennikarskich zagadnień uda się jeszcze zgłębić.

Barbara Szeligowska